Příznaky kvasinkové nákazy u dospělých jsou často natolik obecné, že je lékař bez dalších diagnostických opatření jen velmi těžko může přičíst na vrub kvasinkové nákaze. Výčet sahá od chronických infekcí a bolestí hlavy přes chronickou únavu nebo deprese až po bolesti nervů a kloubů – více ve Fyzické projevy nemoci. Tyto plíživé příznaky mohou vystupovat samy nebo v kombinaci s jinými příznaky a mohou být více či méně výrazné. Jiné obtíže naopak zřetelně ukazují na příčinu onemocnění, např. chronické záněty pochvy u žen.

Obecně se dá říct, že pokud si nejste jistí, řiďte se svým instinktem – jste-li velmi často unavení, cítíte častý deficit spánku, máte nevysvětlitelné bolesti a lékaři se jevíte zdraví, a navíc tento stav trvá alespoň několik týdnů až měsíců, přestože např. spíte dostatečně dle obecné normy (6-8h), v práci se nepředřete, a přitom máte pocit, že jste vykáceli les…pak je čas na test, který potvrdí, jestli je příčina v kvasince, či nikoliv.

Už jsem poznala dost lidí, kteří se trápili s dietou nebo léčbou jen proto, že „si mysleli“, že mají „kandidu“. Dostat kvasinku zase do normy je běh na dlouhou trať a vyžaduje komplexní přístup. Doporučuji podstupovat léčbu pouze v případě, že máte jistotu dle příznaků ve Fyzické projevy nemoci, dále máte udělaný tzv. „slinový test“, a nechali jste si udělat laboratorními vyšetření. O testech a vyšetřeních si přečtěte níže:

Krevní test, vyšetření stolice

Máte právo požádat svého obvodního lékaře, aby vám nechal udělat krevní testy. Jednou za rok vám tyto testy z preventivních důvodů doporučí každý lékař, a jsou pro vás zdarma. Nechte si zjistit hodnoty Candidy Albicans, a když už podstoupíte odběr krve, rovnou si nechte zjistit, jak jste na tom s hořčíkem, vitamínem D, železem, a dalšími důležitými vitamíny a minerály. Vaše nadměrná únava nebo ospalost může být také způsobena jejich nedostatkem, nikoli Candidou. Výsledky krevního vyšetření mohou být negativní, přestože jiné testy dopadnou pozitivně. Proto je potřeba více druhů testování, nespoléhat se jen na odběr krve.

Není od věci si nechat udělat vyšetření stolice; zajistí rovněž obvodní lékař. V rámci prevence na to máte též nárok a zdarma. Po dobu jednoho týdne nosíte „vzorek“ vašemu lékaři, bere se denně i vzorek z okolí řitního otvoru. Z výsledků byste měli vědět, jestli máte zvýšenou přítomnost Candidy Albicans v tlustém střevě, a dále velmi důležitou informaci, máte-li nežádoucí parazity v těle.

Stěry či odběry z postižených míst

Pokud máte problémy s močovým či pohlavním ústrojím, a v podezření je Candida, je nejlepší jít k lékaři v době, kdy máte potíže (akutní zánět, zarudnutí, svědění…), navštivte urologa/gynekologa, a nechte si udělat laboratorní test z moči nebo podstupte výtěr z pochvy (ženy) či odebrání vzorku na urologii (muži). Je vhodné, aby stěr či odběr vzorku podstoupil i váš partner/partnerka. To samé platí u ostatních problémů, mám-li problémy s kůží, zajdu si na k lékaři na kožní, apod.

Testy z imunologie

Je možné nechat si udělat detailní vyšetření na přemnoženou Candidu Albicans i na oddělení imunologie v krajských spádových nemocnicích. S imunology pak můžete konzultovat další léčbu v podobě autovakcíny, či léků, tzv. imunomodulátorů (např. Imunor) na podporu obnovy buněčné sliznice těla – oboje může, ale nemusí pomoci.

 

Slinový test

Než půjdete za lékařem, můžete si udělat domácí, tzv. slinový test. Ráno vstanete, a první co uděláte, sesbíráte v ústech sliny, nalijete si do čisté sklenice „čerstvou“ vodu (ne vodu z vodovodu, nejlépe voda kojenecká, pramenitá, máte-li možnost, pak strukturovaná), a plivnete do vody připravené sliny. Počkáte 0,5-1 hodinu, pak je čas na vyhodnocení: je-li slina čirá, kompaktní, a drží se stále na povrchu vody, zřejmě máte Candidu v normě. Pokud však je slina zakalená, a ze sliny na povrchu vody se táhnou dlouhá vlákna dolů ke dnu sklenice, s vysokou pravděpodobností máte přemnoženou Candidu. Další varianty na pozitivní Candidu: vaše sliny jsou někde uprostřed a vypadají jako malé plovoucí skvrny, případně skvrny postupně padají ke dnu a jsou zakalené. Tento test je jednoduchý a poměrně spolehlivý.

slinový test