pozor

Samoléčba

 

Máte pocit, že běháte jako křeček v kole, protože každý měsíc znovu a znovu kupujete další antimykotika? Vyzkoušeli jste řadu možností z nabídek konvenční medicíny, a úspěch stále nepřichází? Pak zkuste celostní medicínu. Přírodní léčba se vyznačuje šetrností k organizmu – dělejte to tak i vy! Před započetím léčby je dobré si vše dobře načasovat, udělat si „bojový plán“. Je třeba si uvědomit, že jen šťastlivci se zbaví Candidy brzy – záleží na stavu přemnožení Candidy v těle. Candida se v těle nepřemnoží za pár dnů – dle čínské medicíny správná léčba trvá tak dlouho, jak dlouho jste si na nemoc „zadělávali“. Z přílišného spěchu nebo špatných znalostí problematiky můžete tělu víc uškodit než pomoci. Než začnete s alternativní léčbou, vše si důkladně prostudujte. Záměrně dělám tyto stránky obsáhlé, abyste měli všechny důležité informace pohromadě. Nejlépe se známe my sami, denně vidíte na svém těle, co se děje a jak reaguje – proto se sledujte a nepodceňte různé příznaky, které nám tělo vysílá.

Herxheimer-Jarischova reakce

 

V těle se s přemnoženou Candidou hromadí i toxické látky, a do krve se uvolňuje přílišné množství endotoxinů. Při intenzivní detoxikaci nebo radikální dietě tyto látky hromadně opouštějí tělo, čímž se velmi zatěžují játra, a další orgány. Člověk se cítí celkově malátný, může trpět bolestmi různých orgánů i kostí, změní se barva moči, zvrací, má křeče či svalový třes, o psychickém stavu nemluvě. Jde o příznaky detoxikace, které pro pacienta nejsou nebezpečné, ale mohou být velmi nepříjemné a bolestivé, mohou trvat i několik týdnů.

Pokud na sobě pozorujete tuto reakci, uberte na intenzitě detoxikace, a pijte denně asi dva litry kvalitní čisté vody. Jezte v rámci diety víc potravin, které jsou např. povoleny až v další fázi, a ubírejte jen postupně. Rozhodně se však nevracejte k cukru a mouce!!

 

Hypoglykémie

 

Jde o snížení hladiny glukózy v krvi; může nastat u lidí, jejichž strava byla doposud velmi bohatá na sacharidy. Jejich slinivka břišní je oslabena a u každého jídla vylučuje příliš velké nebo příliš malé dávky inzulínu.

Jak se projevuje? Neustálá únava, silný neklid, snížené rozumové schopnosti, chvění a bolesti svalů. Zřetelně vzrůstá chuť na sladké či potraviny bohaté na sacharidy.

Jak situaci napravit? Podáváním probiotik či přípravků s organickým chromem, po dobu diety minimálně 5-6 měsíců vyloučit cukry a výrobky z něj, vyhnout se potravinám, kde se varem mění škrob v cukr (brambory, dýně, luštěniny). Naprosto se vyhýbat alkoholu.

 

Rychlý úbytek hmotnosti

 

Pokud začínáte dietu s nadváhou (a nemusí být výrazná), může se stát, že u první fáze diety rapidně hubnete, i několik kg týdně. V takovém případě doporučuji kontaktovat nutričního terapeuta, který vás zkontroluje, a pokud by hrozila zdravotní rizika nebo by to pro tělo bylo příliš zatěžující, zvolníte a přidáte do diety alespoň částečně potraviny z druhé fáze diety. Než přidáte potraviny z druhé fáze, poraďte se s terapeutem, nebo mi napište; je možné, že váš jídelníček prostě není jen správně vyvážený, něco vynecháváte, apod. Konzultace jídelníčku tedy může také významně pomoci při ztrátě kil. Ovšem není to důvod pro ukončení diety.