shield-468079_640

„Tělo nemůžete regenerovat, aniž byste ho detoxikovali“ – Robert S. Morse

 

Je to opravdu nutné?

Ano; pokud z těla neodstraníte přemnožené kolonie Candidy, neuzdravíte se. Zázračná pilulka, která by Candidu v brzké době zázračně eliminovala na přijatelný stav, se nevyrábí. Je potřeba začít od bodu nula, tedy s čistým tělem, a pomalu budovat opět tak potřebnou rovnováhu. Detoxikace není nic jiného než jarní úklid, během kterého se taky zpotíte, unavíte, a nejradši byste s tím sekli, ale ten pocit, když je to všechno hotové a vy víte, že jste to dokázali! Když detoxikaci vynecháte, velmi pravděpodobně se budete trápit další měsíce či roky, než se vám pomalými krůčky povede Candidu eliminovat, jestli vůbec. Detoxikace naopak urychlí ozdravný proces.

Níže si přečtěte jednotlivé body detoxikace; je to průvodce postupnými změnami, které vedou k očistě těla. Je mnoho možností, jak detoxikaci podstoupit; níže najdete možnosti a postupy, které bych osobně a bez obav doporučila. Pokud bude tělo na detoxikaci reagovat (únava, kožní problémy, apod.), je to normální a věnujte pozornost poslednímu bodu, kde se dočtete, jak případnou léčebnou krizi zmírnit.

 

a-cup-of-water-904698_640

 

 

Zásadní body detoxikace

 

a) Příprava organismu jídlem – šetrná strava s možností půstu

Nejvhodnější je začít detoxikaci několikadenní šetrnou stravou v kombinaci s jednodenním vodovým půstem. Půst se nedoporučuje lidem, kteří mají chronické a zejména degenerativní choroby, či lidem, kteří mají málo energie. Pokud si nejste jistí, kontaktujte ohledně půstu svého praktického lékaře, který vám potvrdí, jestli ho s vaším zdravotním stavem můžete podstoupit.

1.varianta – detoxikační očista podle ajurvédy s půstem; detailní popis najdete zde: http://www.moje-pravdy.cz/zdravi/sebelecba/1300-detoxikace-organismu-podle-ajuverdy

Doporučuji vybírat jídla shodná s protikvasinkovou dietou, tedy hlavně uvedené zeleninové varianty, raději než obilné.

2.varianta – detoxikační očista podle Michaila Tombaka

První den: vypít 2,5 litru kefíru v 6 dávkách, současně sníst suchary z tmavého pečiva

(nepožívat žádné jiné jídlo).

Druhý den: vypít 1,5-2 litry jablečné šťávy v 6 dávkách a sníst suchary z tmavého pečiva.

Šťáva má být čerstvě připravená, nikoli kupovaná, jablka mají být sladká (nepožívat žádné další jídlo).

Třetí den: během dne jezte pouze saláty z vařené zeleniny a suchary z tmavého pečiva.

3.varianta – melounová očista podle léčitele Jaroslava Zajíčka: alespoň po dobu tří dnů jezte pouze meloun; je to zelenina, která v lidském trávicím traktu působí silně alkalicky, a pomůže trakt očistit. Vhodné v kombinaci s klystýry (každý den alespoň dvakrát). Semínka z melounu je třeba dobře rozkousat a také sníst – působí ve střevech jako kartáč.

4.varianta – 3 dny jíst pouze syrové ovoce během dopoledne a syrovou či vařenou zeleninu po zbytek dne; ovoce jezte vždy pouze na lačný žaludek, jen jeden druh, a vyhýbejte se velmi sladkému ovoci (např. banán).

***

Po této třídenní přípravě už můžete jíst podle protikvasinkové diety. Pokud se rozhodnete pro jiný druh přípravy šetrnou stravou, snažte se, ať je v souladu s protikvasinkovou dietou. Po této přípravě také můžete začít s podáváním probiotik. Kupte taková, kde máte nejvíc různých typů laktobacilů, a pokud možno co nejvíc miliard v dávce. Další pomoc v podobě přírodních preparátů na obnovení střevní mikroflóry či v pomoci při detoxikaci je vítána - konkrétní přípravky najdete zde.

 ***

b) Očista střev

V době detoxikace je také velmi důležité dělat si klystýr. Tím pomůžete tělu, aby se rychleji zbavilo odpadních látek, které se díky změně stravy a čištění těla začnou hromadit v tlustém střevě. Doporučuji udělat si klystýr alespoň dvakrát v týdnu.

Podrobný a kvalitní návod, jak si sám doma udělat klystýr, najdete např. zde: http://www.zdravi-az.cz/Ocista_tlusteho_streva_03.php

Na klystýr potřebujete pouze základní klystýrovou sadu z lékárny, klid a čas na sebe. Klystýr si zvládnete udělat sami; dělejte ho ideálně večer, kdy už nemáte jiné povinnosti. I kdybyste si udělali klystýr jen jednou za týden, uděláte tím mnoho pro své zdraví a snížíte tím projevy vedlejších účinků detoxikace. Po klystýru je možné normálně jíst a pít, doporučuji však vyhnout se kávě a silnému čaji (tak jako tak se neslučuje s dietou), jogurtu či jiným mléčným výrobkům.

Pokud se klystýru obáváte, je možná zvolit jako alternativu neméně účinnou třítýdenní kůru pojídání lněného semínka. Kůra zde popsaná je převzatá ze stránek www.slunecnyzivot.cz:

 

Očista střev lněným semínkem místo snídaně po dobu 3 týdnů

 

První týden: 1 lžíce lněného semínka, 1 lžíce lněného oleje, 100 ml kefíru, špetka chilli

Druhý týden: 2 lžíce lněného semínka, 2 lžíce lněného oleje, 100 ml kefíru, špetka chilli

Třetí týden: 3 lžíce lněného semínka, 3 lžíce lněného oleje, 150 ml kefíru, špetka chilli

 

flax-seed-983769_640

 

Lněné semínko je vhodné před konzumací jemně pomlít nebo alespoň zabalit do utěrky a několikrát přejet válečkem, aby prasklo a mohlo se z něj uvolnit vše důležité. To provádějte vždy přímo před konzumací, ne dopředu, neboť takto narušená semínka mají tendenci ke žluknutí. Připravte si každé ráno čerstvou porci. Konzumujte tuto blahodárnou směs každé ráno namísto snídaně a během dne se snažte vypít minimálně 2 litry čisté neperlivé a nechlazené vody, ta vám pomůže odplavovat toxiny z těla. Pro vegany, i při protikvasinkové dietě, je možné místo klasického kefíru použít kefír kokosový, na jehož domácí výrobu naleznete recept v článku Domácí výroba kokosového kefíru na stejných webových stránkách jako je návod na očistu střev lněným semínkem, dále kefír z tibetské houby, apod.

Read More at slunecnyzivot.cz/2015/05/jak-jednoduse-ocistit-streva-bez-klystyru/ © Slunečný život

***

Po třech dnech bychom měli být vyčištěni v celém trávicím traktu od „nejhoršího“. Nyní je správný čas na obnovu střevní mikroflóry, postupného čištění krve, atd. Existuje celá řada probiotik, bylinek, vlákninových preparátů, které je možno užívat. Dnes je možné koupit „sadu“, která by se měla užívat 1-2 měsíce. Můžete si koupit např.:http://www.detoxikace-organismu.info/kura-na-ocistu-streva/ . Pokud chcete jít svojí cestou, bude vhodné navštívit bylinkáře a poradit se s ním.

***

c) Očista jater

Protože játra při detoxikaci dělají hodně práce, je dobré si také udělat jejich důkladnou očistu. Existuje na to speciální olejová kůra s citrónem, která je náročná, ale nejefektivnější, nebo kůra pomocí zeleninových šťáv, či kůra s jablečným octem.

Do detailu popsané kůry můžete najít v knize Michaila Tombaka Jak se dožít 150-ti let?. Knihu je možné stáhnout na www.ulozto.cz.

d) Očista krve

Na čištění krve a jako další podporu detoxikace lze doporučit užívání zeleného ječmene v kombinaci s chlorelou, případně jen zelený ječmen, dále např. jablečný ocet nebo ume ocet.

Zelený ječmen; ideální je tříměsíční kůra; 3 týdny dvojitá dávka - každý den jedna dávka ráno nalačno, každý večer dvě hodiny před spaním druhá dávka. Po třech týdnech si dávejte už jen dávku ráno.

Ume ocet: každé dopoledne vypijte lžíci ume octa; můžete ocet nalít do vody, kterou pak vypijete

Jablečný ocet: 1-2 lžíce denně

pills-234633_640 

e) Očista lymfy

Nezapomeňte na denní pohyb venku; v lymfě se také nachází Candida a různé odpadní látky, lymfou se přemnožená Candida dostává do dalších částí lidského těla. Lymfatický systém funguje jedině díky pohybu svalů, hodí se pomoci tělu denní rychlejší procházkou. Procházka bude efektivní, pokud se budete rychleji pohybovat alespoň 20 minut a mírně se u toho zpotíte. Se stejnými parametry pomůže jakákoli jiná sportovní činnost, kdy se zapojí celé tělo.

Dále je možné udělat očistu lymfy pomocí směsi citrusových šťáv; návod na tuto kůru lze najít v již zmiňované knize Michaila Tombaka Jak se dožít 150-ti let?

 

runner-986245_640

 

Vedlejší účinky detoxikace – odstranění, zmírnění

 

Pokud se v dlouhodobějším horizontu rozhodnete pro stravu, která bude obsahovat hlavně syrové ovoce a zeleninu, vaše tělo se může detoxikovat příliš rychle – v praxi to znamená, že tato strava začne uvolňovat z vašeho těla ve větším množství toxiny či hlen, a vaše tělo bude mít problém to všechno naráz zpracovat. Je lepší udělat zásadní třídenní očistu, a potom najet na lehkou a vyváženou protikvasinkovou dietu.

Jaké vedlejší účinky detoxikace lze očekávat?

Zvýšená teplota – tímto projevem si tělo pomáhá při likvidaci parazitů; pokud je to ještě bezpečné (do 39°C), teplotu nesnižujte, pouze se ochlazujte např. vlažnou koupelí. Hodně pijte vodu nebo šťávy. Vaše tělo může reagovat zvýšeným pocením; to je v pořádku.

Rýma, chřipka, problémy s dýchacími cestami – tělo se skrze dutiny a plíce snaží zbavit velkého množství toxinů, což se projevuje zvýšeným hlenem. Snažte se nijak nepotlačovat tento přirozený proces; hodně odpočívejte a spěte, tím tělu nejvíce pomůžete urychlit toto nepříjemné období. Můžete si vypomoci střídáním teplých a studených obkladů, dále popíjením bylinkových čajů – např. mátový čaj, čaj z kostivalu či čaj z yerba santy. Alergici a astmatici by se měli čistit opravdu pomalu. Dále můžete pít čerstvé ovocné a zeleninové šťávy, nebo si udělejte křenovou kašičku, která je výborným pomocníkem v likvidaci hlenu. Návod na kašičku najdete v Praktických radách v sekci Zeleninové šťávy. Pomáhá i obyčejný lipový a jitrocelový čaj, a vynechání potravin, které tvorbě hlenu pomáhají.

Střevní problémy – může se projevit průjem či zácpa. Na průjem si pořiďte bylinnou směs na trávení složenou z jilmu červeného, kořene proskurníku či heřmánkový čaj. Na šálek vody stačí lžička směsi, povařte 8 minut, pak nechte 5 minut odstát. Tento odvar popíjejte 3x až 6x denně v případě potíží; směs zabírá i v opačném případě, u zácpy. I tady je účinný heřmánkový či mátový čaj. Je možné rovněž užívat 60ml šťávy z aloe vera 3x denně, ale pozor, aloe může vyvolat mírný průjem – je třeba vyzkoušet, co vám vyhovuje.

Menší bolesti a potíže – při čištění těla se hlásí různá místa bolestí – i to je přirozené; zkuste bolest vydržet a uměle jí nepotlačovat, urychlíte tím detoxikaci. Pomáhejte si obklady, jemným masírováním bolestivého místa, klidem.

Pálení žáhy – zamyslete se nad kombinacemi jídel, které jíte. Omezte maso, obiloviny či tepelně upravená rajčata. Jezte mák nebo jablka, může pomoci pití zázvorového čaje, případně heřmánkový čaj nebo čaje vypsané u střevních problémů výše.

Ztráta energie, únava – snažte se co nejvíc odpočívat a spát, a rozhodně vynechte všechny stimulanty jako je káva nebo černý čaj (při protikvasinkové dietě je jejich popíjení nevhodné). Jezte čerstvou zeleninu a ovoce, pomáhá i pití čerstvé mrkvové, celerové či špenátové šťávy (sklenice o obsahu 3dcl, až 3x denně). Pomůže i ženšenový extrakt, mateří kašička, vojtěška nebo výhonky mladého ječmene, případně šťávy ze zeleného ječmene.