face-623313_640

 

Některým lidem se stává, že svojí léčbě věnují maximální úsilí, vyzkouší všechny dostupné léky, poctivě drží dietu, detoxikovali tělo, navštíví různé specialisty, a přitom problém setrvává ve stejném stavu, případně se urputně vrací znovu a znovu. To je přesně ten moment, kdy je třeba porozhlédnout se po psychické příčině.

Nejdříve si zkuste pročíst základní pravidla, podle kterých zjistíte, může-li mít nemoc psychosomatickou příčinu, dále co nám zjištěné informace přináší, a jak s tímto faktem nakládat.

Časové rozmezí problému – nic se neobjeví jen tak; je důležité poctivě se zamyslet nad možnými příčinami či důvody našeho současného zdravotního stavu; kdy přesně se problém objevil? Kdy mizí a kdy se případně vrací? Zohledněte psychické rozpoložení, co intenzivně zaměstnávalo vaši mysl, nová důležitá zpráva, změna v životě…nezapomeňte se zabývat i tím, co potlačujete jako nevýznamné nebo nedůležité – člověk rád klame sám sebe.

Analogické myšlení – když si budu pročítat symptomy, které mohou označovat můj problém, je dobré vnímat pocit odporu, že se nám něco příčí; něco, čemu se nám nechce věřit – tyto symptomy je potřeba si přečíst raději několikrát a pracovat s nimi.

Vynucené následky – opakované záněty nás nutí nežít tak, jak jsme žili předtím, a nutí nám klid od činností spojených s pochvou/krkem/rukama, apod., tam, kde se projevuje Candida. My se obvykle snažíme vrátit k původnímu stavu, ale přesně tohle nejde. Očekává se, že „ne-mocný“ přijme varování těla a vyřeší problém – tudíž se nevrátí k původnímu stavu, ale hledí do lepší budoucnosti, něco ve svém životě změní – pak se změní i tělesný stav.

Odpor – čím větší kladu odpor – rozuměj, čím víc se snažím uzdravit, tím víc mi to nejde. Je tedy nutné se zastavit, zklidnit se, přijmout svoji nemoc s pokorou a pomalu pracovat na uzdravení svojí duše. Pak se pomalu začne lepšit i tělesný stav. Neustálé napětí vyvolané nemocí nic dobrého nepřinese ani neřeší, to je třeba si uvědomit co nejdříve. Zdůrazňuji zde onu pokoru a přijetí stavu. Jak si pomoci – přečtěte si Jak se vyhnout napětí a stresu? a Jak se vyrovnat se změnami?

 face-622904_1920

Detailní psychosomatický rozbor jednotlivých zdravotních problémů u konkrétních částí těla můžete najít v knize Nemoc jako cesta od Dahlke Ruedigera, nebo Co nám tělo říká aneb Po stopách nemocí od Miroslava Hrabici. Další možností je třeba kniha od Louis L. Hay Uzdrav své tělo.

Všechny tyto knihy najdete na www.ulozto.cz. Existuje ještě celá řada podobných knih, ale zmíněné knihy mohu doporučit na základě vlastní pozitivní zkušenosti. Níže uvedený text vychází z výše uvedených knih.

 

Malý vzorový psychosomatický rozbor u mykóz

Zde si popíšeme jen jeden problém – záněty pochvy, a co to z psychosomatického hlediska znamená. Je to nejčastější problém projevu přemnožené kvasinky u žen, z toho důvodu byl vybrán jako příklad. Ostatní problémy snadno rozklíčujete dle výše uvedených knih.

Kdo často trpí záněty, snaží se vyhýbat konfliktům. Při infekčním onemocnění bychom si měli položit tyto otázky:


Jaký konflikt ve svém životě nevidím?

Jakému konfliktu se vyhýbám?

Jaký konflikt si nepřiznávám?


 

Aby člověk zjistil, o jaký konflikt jde, měl by přesně zkoumat symboliku postižených orgánů nebo částí těla.

 

Příčiny u zánětů pochvy mohou být – například – následující:

1) mám vnitřní problém se svým partnerem; kvůli něčemu mám na něj vztek

2) obávám se vlastní nedokonalosti, bojím se vpouštět dovnitř svého partnera, který mi připadá dokonalý (případně velmi ho miluji a vzhlížím k němu)

3) odmítám změny; mám strach z budoucnosti (např. partner mne postaví před řešení nějaké partnerské situace) nebo pocit ohrožení, vyvolaný partnerem

4) strach a frustrace z toho, co se děje v mém životě

5) pocit silné roztříštěnosti

6) náročnost a nedůvěra ve vztazích; víc berete než dáváte

7) potlačování vlastních potřeb (např. ve vztahu s partnerem); odmítnutí podporovat sama sebe

8) trestání sebe sama, sexuální vina

9) popírání sebe sama; odmítání vlastní ženskosti a ženského principu

10) zánět znamená boj s životem

11) když nás životní události nasměrují někam, kde nechceme být, vzniká zánět – vnitřní konflikt

 

columnar-945653_1920

 

Ta správná cesta ven...

 

Jaké řešení doporučuje Miroslav Hrabica v knize Co nám tělo říká? „Když přijde zánět, s trpělivostí a klidem přistupte k léčbě. Dejte odpočinout tělu lehčí stravou, dietou, duši potěšte dobrou knihou nebo hudbou, hladivým a léčivým klidem. Naučte se vidět zánět jako pomocníka pro naše včasné zastavení a ne jako brzdu. Tělo zánětem vyjadřuje fakt, že to, co jsme dělali, a jak jsme uvažovali, nebylo správné. V chybách proto nepokračujme, protože potom by se násobily ve formě cyst, nádorů či bujením rakoviny. Naučme se život vnímat s láskyplným pohledem, s bystrými smysly a otevřeným srdcem.

Jak dosáhnout vnitřní harmonie v souvislosti s psychosomatickým problémem radí např. Louis. L. Hay v knize Uzdrav své tělo.

Každý je jedinečný, nejlépe se znáte vy sami, a tak se neobávejte rozklíčovat svůj problém sami se sebou. Pokud si na to netroufáte, je možné zkontaktovat odborníky v psychosomatické diagnostice.

Kapacity v oboru:

MUDr. Jan Hnízdil http://hnizdo-zdravi.eu/portfolio/mudr-jan-hnizdil/

MUDr. Helena Máslová http://www.psychosomatic.cz/cz/mudr.-helena-maslova