change-671371_640

Tento text je možná nejdůležitější ze všech. Zažila jsem to sama, mluvila o tom s desítkami žen, kterým jsem pomáhala s přemnoženou Candidou; to nejhorší je uvědomit si fakt zásadní změny životního stylu, a že nepůjde o týden, o měsíc, ale zřejmě o roky. Ten pocit, kdy zjistíte, že to nevyřeší jedno balení léků z lékárny, ale budete držet dietu, začnete se hýbat, aktivně zajímat o léčbu svého těla, naučíte se a projdete si detoxikací organismu, a pokud má někdo chronické mykózy, smířit se s dlouhodobým nestandardním sexuálním životem, nebo ošklivou pokožkou… je toho hodně, čím je třeba si projít a přivyknout.

A pak jsou tu naši blízcí, naše rodina. Změny našeho životního stylu se jich dotýkají, protože najednou potřebujete víc času na sebe, zvládáte méně povinností, jíte jiné jídlo než oni, musíte se omezovat… vaše děti, partner, kolegové, a další lidé v okolí zjistí, že máte zdravotní problém a ovlivňuje vás to všechny. Každý se s tím vyrovnává po svém. Kapitolou samo o sobě je potom partnerství. Jako u každé nemoci, i zde se projeví síla, soucit i trpělivost nebo pomoc partnera; prověřujete vztah.

 

puzzle-210786_640

 

Poměrně hodně lidí potřebuje čas to zpracovat a pochopit, že tím zkrátka musíte projít, chcete-li se uzdravit. Může trvat celé měsíce, než se odhodláte. Nevyčítejte si to, každá změna je zásah do stávajícího života a málokdo se dozví, co může dělat pro uzdravení a začne ještě ten den se změnami.

Můžete mít pocit, že je všechno příliš složité…nemáte čas odpočívat, nemáte čas spát osm hodin denně, nemáte čas připravovat si svoje jídlo na celý den, nechcete okolí vysvětlovat vaše zdravotní problémy, neumíte si představit život bez sladkostí… a tak léčbu stále odkládáte, nebo jen řešíte předepisovanými léky důsledky, nikoli příčinu. Zdravotní i psychický stav vás však dříve či později donutí podniknout změny k lepšímu. Je třeba pochopit, že přemnožená Candida je problém, který časem může přejít do horších zdravotních problémů než jsou „pouze“ chronické záněty.

 

board-978179_640

 

Je třeba vysvětlit hlavně svým blízkým, že máte zdravotní problém, a musíte změnit určité věci ve vašem životě; poproste je o trpělivost a podporu. Vysvětlete svoji únavu, potřebu většího odpočinku, vyvěste na lednici seznam povolených a zakázaných potravin (a celá rodina bude brzy vědět, co smíte jíst a čemu se vyhýbat). Nejlepší je své blízké zkusit vtáhnout do různých aktivit vašeho uzdravení; i malé děti dokážou být velmi vnímavé, chápavé a nápomocné. Zapojte je do vašich pohybových aktivit, a rázem bude z nudného cvičení i možnost aktivního trávení času s dětmi. Zkuste s nimi společně připravit jídlo z vašeho dietního režimu, které by jim mohlo chutnat a snězte ho spolu. Budou pyšné na to, že vám pomáhají a dokáží jíst „správně“ s vámi. Vynechte televizní program od osmi večer a jděte s partnerem na hodinovou procházku nebo se projeďte na kole, a proberte přitom váš dnešní den. Třeba zjistíte, že se na tuto pravidelnou hodinu s partnerem těšíte a sbližuje vás. Kolegové v práci nemusí znát pozadí vaší diety, ale měli by vědět, že teď budete delší dobu jíst jinak, než jsou zvyklí, a možná si budete muset nosit krabičky s jídlem, protože v kantýně už nic k jídlu nevyberete. Připravte se předem na zvídavé otázky nebo nepříjemné poznámky a nenechte se vyvést z míry.

 

arrow-945256_640

 

Tato doba přerodu na jiný životní styl je náročná, ale když víte, proč to děláte, chcete být zdravá/ý pro sebe i své blízké, jde to snáz. A i kdyby se všichni proti vám spikli, a nikdo s vámi neměl pochopení, i tak začněte a vydržte; i ti nejzatvrzelejší „protivové“ časem ustoupí vašemu odhodlání přeprat zdravotní problém a nakonec vás budou respektovat. Tak jen otevřete dveře a vejděte do svého nového a zdravého života!

 

church-977494_640