network-365945_640

Fungicidy jsou látky přirozeně obsažené v některých potravinách, které dokážou hubit kvasinky – houby. Níže najdete seznam potravin obsahující velké množství fungicidů. Jednu potravinu si vyberte a jezte/pijte ve větším množství po dobu 14-ti dnů; pak zaměňte za jiný fungicid. Candida si poměrně rychle dělá rezistenci na konkrétní potraviny s vyšším množstvím fundicidů, ale střídáním fungicidů cca po dvou týdnech se bude dařit její eliminace.

 

Nejznámější fungicidní potraviny

 

Jedná se zejména o česnek, aloe-veru, kyselinu kaprylovou, skořici, hřebíček, kokosový olej, zázvor, extrakt z grapefruitových semínek, extrakt z listů olivovníku, oregánový olej, Paul d´Arco, kurkumu, lněné semínko či rybí tuk.

 

Návrhy užívání fungicidů

 

Česnek – můžete zakoupit kapsle, kde v sobě má jedna 1000mg česneku. Po dobu 14-ti dnů jezte 4 kapsle denně v průběhu dne, pak udržovací 1 kapsli denně. Nejezte větší množství česneku déle, jednak si Candida časem dělá rezistenci, jednak česnekem krmíte jiné mikroorganismy ve vaší střevní mikroflóře, které mohou při přemnožení škodit.

česnek

Skořice, hřebíček, zázvor, kurkuma – přidávejte do jídel během dne. Je možné sehnat nebo vyrobit si oleje či extrakty, ale musíte si pozorně nastudovat dávkování a použití.

zázvor

Kokosový olej – po dobu 14-ti dnů jedna lžíce oleje ráno – v poledne – večer. Pokud zvolíte dietu s minimálním příjmem tuků, tento fungicid vynechte.

Extrakt z grapefruitových semínek – zakoupíte v každé lékárně (např. Grepavit od Dr. Popova, Citricidal natural, nebo třeba Citrovital).

Aloe-vera – přípravky s co největším podílem této léčivé rostliny.

aloe-vera-982055_640

Kůra se lněným semínkem zde.

Kyselina kaprylová – vyskytuje se v kokosovém oleji. Pokud byste chtěli držet typ protiplísňové diety, která limituje tuky, pak je dobré si kyselinu kaprylovou koupit extra v kapslích a neužívat kokosový olej. Kyselinu kaprylovou začněte užívat hned po detoxikaci; také se doporučuje užívat ji s dalšími fungicidy (např. česnek, koření, extrakt z grapefruitových semínek). Kyselina kaprylová upravuje kyselost v žaludku, obecně by tedy měla být dobře snášena, ale po požití se může vyskytnout zvracení nebo průjem; pak raději užívání tohoto fungicidu ukončete. Opatrné s užíváním by měly být i těhotné a kojící ženy.

Oreganový olej – jeden z nejsilnějších fungicidů, který má jednu nepopiratelnou výhodu – je to jediný fungicid, na který si Candida Albicans nedokáže vytvořit rezistenci. I s tímto olejem je dobré začít brzy po detoxikaci. Jak olej správně užívat? Začněte ráno tím, že rozpustíte 3 kapky oleje ve sklenici vody. Časem můžete navýšit až na užívání šesti kapek ve sklenici vody dvakrát denně. Je velmi důležité, abyste pořídili oreganový olej bez obsahu alkoholu, a aby v něm bylo alespoň 50% karvakrolu (cymofenol). Užívání oreganového oleje by měli zvážit lidé, kteří mají problém se schopností vstřebávání železa, dále by se užívání měly vyhnout těhotné ženy.

Rybí tuk – můžete přijímat různými způsoby: v tučných, mořských rybách (losos, sardinka a makrela jsou na tom nejlépe), dále v kapslích nebo ve stáčeném rybím oleji. Jde především o to dostat do těla Omega3 mastné kyseliny, které jsou v rybím tuku obsaženy (EPA a DHA). Denní doporučená dávka je 250mg těchto kyselin – na to dbejte při nákupu kapslí. Jak tam tato informace nebude uvedena nebo množství kyselin bude v kapsli výrazně nižší, výrobek nekupujte. Jistější si můžete být u stáčeného rybího tuku z lékárny. I tady ale buďte opatrní; ptejte se na datum výroby, jsou-li u výrobku deklarované nízké těžké kovy, a preferujte tzv. krill oil. Rybí tuk nekonzumujte, pokud trpíte špatnou srážlivostí krve.

oil-315528_640

Ořešák černý – bývá doporučován hlavně pro boj s parazity, ale také s plísněmi v organismu. Extrakt ze slupek ořešáku černého můžete užívat jako jednu z dalších možností v boji proti přemnoženým kvasinkám. Extrakt nemá žádné vedlejší účinky, ale jeho užívání by se měli vyhnout lidé s problémy jater, ledvin, a dále těhotné nebo kojící ženy.

 

Fungicidy v těhotenství

Jak už vyplývá z textu výše, moc možností užívání fungicidů v období těhotenství není. Co se dá určitě doporučit, je kyselina kaprylová, případně rybí tuk. V omezeném množství můžete konzumovat lněné semínko, zázvor, česnek, kurkumu či skořici. Doporučuji častěji střídat. Doplňkově lze zařadit i fytoterapii, konkrétně čaje z borůvky-listu, lípy-květu, řepíku nebo kopřivy. Maliník v omezeném množství ano.

V případě dermatologických problémů je účinným fungicidem kyselina undecylenová. Můžete používat mast Mykoseptin, ale poraďte se nejprve s lékařem - zakázaná v těhotenství není, ale zřejmě některé problémy vyvolat může.