Všechny texty ohledně paleo protiplísňové diety pro web candida-dieta.cz zpracovala nutriční terapeutka Julie Zákostelecká, DIS. Vede Centrum moderní výživy Paleo zdravě. Má osobní zkušenosti s tímto typem stravování, i jeho léčebnými účinky. V případě zájmu o další informace k této dietě, vypracování jídelníčku, konzultace, obracejte se na paní Julii Zákosteleckou, DIS. Ráda vám pomůže.

Julie Zákostelecká

www.paleozdrave.cz / tel. 777-32-72-23

Politických vězňů 10, 110 00 Praha 1, budova C. 3. patro

-----------------------------

Paleo směr je inspirován přirozenou stravou našich předků ještě před příchodem zemědělství. Tato strava byla přirozeně bohatá na tuky a vysoce kvalitní živočišné bílkoviny

Zvířata, ze kterých maso pocházelo, se volně pásla. Jejich maso neobsahovalo antibiotika, hormony či pesticidy. Sacharidy se obecně konzumovaly minimálně, pocházely ze sezónní rostlinné stravy a planého ovoce.

Pravidla z dob paleolitu byla tedy přetransformována do dnešní doby a vznikl nový alternativní směr nazvaný paleo. Tento výživový směr je založený na konzumaci skutečných potravin, na které je naše tělo adaptované. Paleo vlastně učí o jídle přemýšlet. Zbavuje nás průmyslově zpracovávaných potravin a vrací nás k tzv. prvopotravinám.

Paleo strava je tedy nízkosacharidová, protizánětlivá, udržuje správnou hormonální hladinu, zdravý metabolismus, vyvážený imunitní systém v těle, zbavuje závislost mozku na cukru a ozdravuje naše střeva. Ze stravy se vylučují průmyslově zpracované potraviny, cukr, sladidla, alkohol, maso z velkochovů, obiloviny, luštěniny, mléčné výrobky a nestabilní tuky. Tyto potraviny přispívají ke střevní dysbióze a mohou způsobit tzv. propustné střevo. Výsledkem je, že část bakterií a toxinů, nestráveného jídla a dalších odpadů může prosáknout ze střev do krve a spustit imunitní reakci. Syndrom zvýšené propustnosti střeva je tak provázán s problémy s imunitou.

 

Proč paleo přispívá v boji proti candidě?

 1. Podporuje nejen dobré zdraví obecně, ale potenciálně poskytuje nejvíce optimální stravovací návyky v boji proti nepříjemným a přetrvávajícím příznakům chronického přemnožení kvasinek.
 1. Z jídelníčku odstraňuje škrobnaté potraviny a také obilninové příkrmy. Tyto 2 kategorie potravin, které jsou spojeny s přemnožením candidy, vám většina lékařů okamžitě doporučí odstranit ze své stravy. Pozitivem není pouze to, že se vyhnete potravinám, které způsobují přemnožení kvasinek, ale vaše tělo bude pracovat efektivněji a účinněji, čímž vám umožní rychlejší ozdravení.
 1. Sleduje původ masa, vajec a ryb, jelikož jen volně pasoucí se zvířata krmená trávou obsahují vysoký obsah protizánětlivých omega 3 mastných kyselin.
 1. Zařazuje kostní vývary, které obsahují aminokyseliny, které přispívají k ozdravení střev.
 1. Zařazuje zdravé tuky, jako např. kokosový olej, který obsahuje anti-mikrobiální mastné kyseliny.
 2. Zařazuje fermentovanou zeleninu, která obsahuje probiotika, jenž podporují hojení, pozitivně ovlivňují střevní mikroflóru a potlačují přemnožení kvasinek (candidy).
 1. Nepodporuje zařazování velkého množství ovoce. Podporuje konzumaci ovoce s nízkým glykemickým indexem.
 1. Doporučuje snížit obsah sacharidů na 100 – 150g sacharidů za den.
 1. Nedoporučuje cukr a umělá sladidla. Strava s vysokým obsahem cukru je rizikovým faktorem pro přemnožení kvasinek.
 1. Klade důraz i na pohybovou aktivitu, méně stresu, více relaxace a kvalitní spánek (8-9 hod.). Stres a nedostatečný spánek podporují tvorbu kortizolu. Kortizol způsobuje břišní tuk, ten podporuje zánět v těle a potlačuje imunitní systém. V rušných dnech bychom se měli na chvíli zastavit, dýchat hluboce, nebo meditovat na pár minut, abychom obnovili nervové dráhy a snížili hladinu stresových hormonů.
 1. Vylučuje mléko a mléčné výrobky. Laktóza (mléčný cukr) podporuje přemnožení kvasinek.
 1. Nedoporučuje alkohol. Při kandidóze je naprosto nutné vzdát alkoholu, jelikož obsahuje fermentované kvasnice a cukry - obě složky podporují přemnožení kvasinek žijících ve vašem těle.
 1. Tím, že vylučuje pečivo, vyhnete se konzumaci kvasnic (droždí) v potravinách.
 1. Klade velký důraz na kvalitu a čerstvost potravin, což eliminuje patogeny a plísně v potravinách

 

Zápory

 1. Z počátku můžete pociťovat celkové zhoršení stavu, výkonnosti, bolesti hlavy, zhoršenou kvalitu spánku, zácpu či průjem, bušení srdce či příznaky chřipky. Je to proto, že buňky byly zvyklé využívat jako hlavní zdroj energie glukózu a při jejím snížení v potravě jim najednou chybí jejich zdroj energie. Dalším viníkem bude candida, která tím, jak bude umírat, začne produkovat do těla toxiny. Je proto potřeba, abyste podpořili odvod toxinů z těla (psyllium, křemelina, chlorella, lymfatické masáže, dostatečný pitný režim).
 1. Můžete začít ztrácet hmotnost. Pro někoho skvělá zpráva, pro někoho ne. Doporučuji se o správnosti svého režimu poradit s odborníkem, který vám jídelníček přizpůsobí na míru. Pokud je váhový úbytek nechtěný, ve stravě se musí navýšit tuky s protizánětlivým účinkem (např. kokosový olej, avokádo).

 

Pro koho je dieta vhodná?

Pro všechny, kteří chtějí být zdraví. Paleo stravou můžete řešit spoustu nejen zdravotních problémů (diabetes, autoimunitní onemocnění – celiakie, revma, Crohnova choroba, lupus, degenerativní změny na mozku – Alzheimerova choroba, roztroušená skleróza, migrény, autismus, Tourettův syndrom).

Velmi důležité: fázování paleo diety najdete zde.